30 Septembar, 2015 - 20:31

Tijana Blagojević treća u Evropi

Ženski internacionalni majstor Tijana Blagojević postigla je izvanredan uspjeh na danas završenom Prvenstvu Evrope za mlade. Velika nada crnogorskog šaha je u kategoriji djevojčica do 18 godina u konkurenciji 48 mladih šahistkinja osvojila 3. mjesto. Tijanin uspjeh je mogao biti i veći, jer je tokom čitavog turnira bila u borbi za zlato i posle 7 kola je dijelila 1. mjesto. Ipak, stigao ju je umor u finišu turnira, pa je u 8. kolu doživjela poraz bijelim figurama od Poljakinje Eve Harazinske, čime je praktično izgubila šanse za titulu prvaka. U poslednjem 9. kolu je remizirala sa Holanđankom Katelejne Sanders, što joj je bilo dovoljno da sa 6,5 osvojenih poena zauzme 3. mjesto. Tijana ipak nema za čim da žali, bronzana medalja je nesumnjivo veličanstven rezultat, kojim je nedvosmisleno pokazala da Crna Gora u njoj ima potencijal svjetskog formata.

Prvenstvo se igralo u hrvatskom gradu Poreču, a na njemu se u šest starosnih kategorija takmičio ukupno 841 učesnik iz 42 države. Crnu Goru je predstavljalo 7 mladih šahista, među kojima su i članovi ŠK Omladinac-Budućnost Lazar Lukić i Tijana Rakić. Posle sjajne Tijane Blagojević najbolje plasirani igrač iz Crne Gore je Đorđe Anđelić. On je sa 4,5 poena u kategoriji dječaka do 10 godina zauzeo 43. mjesto od 97 učesnika. Po 3,5 poena su sakupili Lazar Lukić u kategoriji dječaka do 16 godina i Vuk Miletić do 12. Lukić je u konačnom plasmanu 56. od 67 učesnika, a Miletić 90. od 110. Tijana Rakić je sa 3 poena zauzela 60. mjesto među 67 mladih šahistkinja u kategoriji djevojčica do 16 godina, a Bojan Kalezić je sa 2,5 poena 86. od 89 igrača kod dječaka do 14 godina. Berina Ajanović je u grupi djevojčica do 16 godina osvojila 1 poen i zauzela 52. mjesto među isto toliko učesnica.

Konačne tabele, svi rezultati i ostali statistički podaci o Prvenstvu se mogu naći na sledećim linkovima: G08, G10, G12, G14, G16, G18, B08, B10, B12, B14, B16, B18.