28 Avgust, 2016 - 22:34

Prvenstvo Evrope za mlade - Prag 2016

Prvenstvo Evrope za mlade za 2016. igrano je u Pragu od 18. do 27. avgusta. Na ovogodišnjem samitu najboljih mladih šahista Starog kontinenta takmičilo se ukupno 1310 učesnika iz svih krajeva Evrope. Crnu Goru je predstavljalo 16 igrača, među kojima su bili i članovi ŠK Omladinac-Budućnost Nastasija Roganović, Mateja Popović, Marko Vučković, Dario Alivodić i Lazar Lukić.

Najuspješniji predstavnici naše države na Prvenstvu Evrope bili su Miroljub Ćirović, Marko Vučković, Dario Alivodić i Milo Pobor, koji su sakupili po 4,5 poena iz 9 kola. Ćirović je zauzeo 61. mjesto u grupi dječaka do 18 godina, Vučković je bio 72. kod dječaka do 14, Alivodić je bio 81. u istoj starosnoj grupi, dok je Pobor osvojio 87. mjesto u kategoriji dječaka do 12 godina. Po 4 poena osvojili su Peko Đurović, koji je takmičenje završio kao 96. kod dječaka do 10 godina, Stefan Mandić, 89. kod dječaka do 16, Nastasija Roganović, 43. kod djevojčica do 8 i Teodora Mandić, 67. u grupi djevojčica do 14 godina. Nikolina Koljević je imala 3,5 poena i zauzela 79. mjesto u kategoriji djevojčica do 16 godina. Po 3 poena sakupili su Luka Drasler, 89. kod dječaka do 8 godina, Danilo Pobor, 116. kod dječaka do 16 i Lazar Lukić, 99. kod dječaka do 18 godina. Mateja Popović je sa 2,5 osvojena poena zauzela 94. mjesto u grupi djevojčica do 12 godina. Po 2 poena su imale Anastasija Mandić, na kraju 104. kod djevojčica do 10 godina i Berina Ajanović, 59. kod djevojčica do 18. Matan Vujović je bio 105. u kategoriji dječaka do 8 godina sa 1,5 poenom.

U Pragu su ubjedljivo najviše uspjeha imali mladi šahisti iz Rusije sa čak 15 osvojenih medalja. Daleko iza njih su predstavnici Španije sa 3 medalje i predstavnici Rumunije, Jermenije i Turske sa po 2 osvojena odličja. Jedinu medalju zemljama bivše Jugoslavije donijela je Slovenka Laura Unuk, koja je osvojila 3. mjesto u grupi djevojčica do 18 godina.

Konačne tabele, svi rezultati i ostali statistički podaci o Prvenstvu mogu se naći na sledećim linkovima: G08, G10, G12, G14, G16, G18, B08, B10, B12, B14, B16, B18.