16 Jul, 2016 - 18:22

Međunarodno prvenstvo Centralne Srbije 2016

Međunarodno prvenstvo Centralne Srbije 2016 igrano je u Paraćinu od 7. do 14. jula. Prvo mjesto na A turniru osvojio je VM Denis Kadrić sa 7 poena iz 9 partija, čime je nastavio izvanrednu formu sa turnira u Sarajevu, na kojem je takođe trijumfovao. Drugo mjesto je pripalo prvom favoritu po rejtingu VM Ferencu Berkešu, takođe sa 7 poena, ali i slabijim dodatnim kriterijumima od pobjednika. Na diobi od 3. do 9. mjesta našla se grupa igrača sa 6,5 osvojenih poena. Po dodatnim kriterijumima 3. je bio VM Kiril Georgiev, 4. IM Ivan Sredojević, 5. VM Miodrag Savić, 6. VM Suat Atalik, 7. IM Milan Zajić, 8. IM Novak Čabarkapa, dok je 9. mjesto pripalo VM Draganu Kosiću, koji je samo par dana prije ovog turnira u Pljevljima osvojio svoju četvrtu titulu prvaka Crne Gore. Među nagrađene igrače su ušla i trojica šahista sa 6 poena, 10. IM Fang Juksiang, 11. Umut Atakiši i 12. Sergej Kasparov. Na A turniru su pored VM Kosića učestvovala još tri igrača iz Crne Gore, među kojima je bio i član ŠK Omladinac-Budućnost Andrej Šuković. Aktuelni omladinski prvak Crne Gore je osvojio 3,5 poena, što mu je donijelo 84. mjesto i 30 poena rejtinga, a ovaj nastup će mu sigurno biti odlična priprema za skori nastup za svoj klub na Premijer ligi. Aleksandar Tomić je bio 40. sa 5, a Božidar Kisić 79. sa 4 osvojena poena. Na A turniru je učestvovalo 110 igrača iz 20 zemalja, među njima i 11 velemajstora. Ukupan nagradni fond je iznosio 600.000 dinara, od čega je pobjedniku pripalo 180.000.

Na B turniru je trijumfovao šesnaestogodišnji Filip Mihov sa 7,5 poena, dok je drugo mjesto sa istim skorom osvojila godinu mlađa Anđela Bojičić. Iza dvoje mladih pobjednika ostala je grupa od 4 igrača sa 7 osvojenih poena. Crnu Goru je na B turniru predstavljao kvartet mladih i talentovanih igrača, koji su svi uspjeli da poprave svoj rejting, a nesumnjivo i steknu dragocjeno iskustvo. Zanimljivo je da su na kraju svi imali po 5 poena. Najbolje dodatne kriterijume imao je Vuk Miletić, koji je osvojio 45. mjesto. Đorđe Anđelić je bio 54, Danilo Pobor 58, a Bojan Kalezić 65. Učestvovalo je 154 igrača iz 15 država. Pobjednik je osvojio 40.000 dinara, a ukupan nagradni fond je bio 170.000.

Konačne tabele, svi rezultati i statistika se mogu naći na sledećim linkovima: A turnir, B turnir.